Sık Sorulan Sorular


Kolajen vücudun temel yapı taşı olan bir proteindir. Tüm proteinlerin 1/3’ü oranında vücutta bulunur. Genel yapının sağlıklı, sabit, gergin ve elastik kalması için tutkal görevi görür.

https://www.acibadem.com.tr/hayat/kolajen-nedir/
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1186385
https://www.bayindirhastanesi.com.tr/blog/kolajen-nedir-ne-ise-yarar-collagen-faydalari-nelerdir-573

Kolajen hayvansal bir proteindir ve kütlesel ve yoğunluk olarak büyüktür. İnsanlar tarafından tüketilebilir form alabilmesi için hidrolize edilir yani parçalanır, ikili veya üçlü dizilimler olarak küçük parçalar halinde formüle edilir ve tüketime uygun forma sokulur.

https://www.vitaldermo.com/protein-peptit-jelatin-ve-kolajen-arasindaki-farklar.html
https://www.vitaldermo.com/kolajene-karsi-hidrolize-kolajen-peptit.html

Bizim tüm ürünlerimiz patenti alınmış, kendi bilim kurullarımızın onayıyla formüle edilmiştir. İnsan matriksine en uygun aminoasit dizilimi yapılarak, insan sağlığına fayda esası ön planda tutulmuştur.

Kolajen vücudumuzun büyük bölümünde bulunur. Cildimizin, saç ve tırnak köklerimizin %80’i kolajen lifleriyle kaplıdır. İç organlarımızda, bağ dokumuzda, dişlerimizde, kemik ve kas yapımızda, eklem ve kıkırdak dokumuzda, retinamızda ve hücreler arasında kolajen lifleri mevcuttur.

https://www.acibadem.com.tr/hayat/kolajen-nedir/

Kolajen 25 yaş ile beraber azalmaya başlar. Her yıl 1-1,5% oranında azalma görülür, 40’lı yaşlara gelindiğinde toplam kolajen miktarının 30-35% kaybolmuştur.

https://www.acibadem.com.tr/hayat/kolajen-nedir/
https://www.vitaldermo.com/kolajen-gida-takviyesi.html

İki sebepten ötürü kolajen liflerinde kırılmalar hatta kopmalar meydana gelir. Birincisi iç etkenler, kolajeni parçalayan enzimler lifli yapının bozulmasına sebep olurken ikincisi de dış etkenlerdir: yani ultraviyole ışınları, düzensiz uyku, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam, sigara ve alkol gibi etkenler kolajen yapısının bozulmasına neden olur.

https://www.vitaldermo.com/kolajen-gida-takviyesi.html

Vücutta fibroblast hücrelerinde sentezlenen kolajen yaşla beraber iç ve dış etkenlerle azalmaya başlar. Saçlarda beyazlama, dökülme; tırnaklarda kırılma, sararma, soyulma; kas ve iskelet sisteminde yoğunluk kaybı, deformasyon ve eklemlerde ağrı; ciltte lekeler, ince çizgiler, sarkmalar, kuruluk olarak kendini gösterir.

https://www.vitaldermo.com/kolajen-gida-takviyesi.html

Günlük kolajen dozajı minumum 7000 mg-7500 mg aralığında olmalıdır. Collagen Vital ürünlerinin tamamı yüksek dozaj kolajen içerir (9756- 8000 mg). Tüm günlük saşe miktarı 10.000 mg’dır.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1186385

Kolajen eksikliğine bağlı saçlarda beyazlama, dökülme; tırnaklarda kırılmalar ve soyulmalar görülebilir. Cildin aksesuarları olan saç ve tırnaklar, cild sağlığı açısından önemlidir. Saç ve tırnak kökleri kolajen lifleri ile korunur, lifli yapı kırılmaya başladığında koruyucu duvar da kalkmış ve dış etkenlere karşı açık hale gelmiştir. Cildimizin %80-85’i Tip 1 kolajenden oluşur, en büyük kolajen yapısı cildtedir.

https://www.vitaldermo.com/kis-uykusu-sendromu.html
https://www.vitaldermo.com/sorunlu-ciltler-icin-kolajenin-faydalari.html
https://www.vitaldermo.com/saglikli-tirnaklaricin-uc-ipucu.html
https://www.vitaldermo.com/cildinizi-ve-sacinizi-yaza-nasil-duzgun-bir-sekilde-hazirlarsiniz.html

Kolajen eklemlerde, tendonlarda ve bağ dokuda mevcut lifli yapıdır. Yapısal formuyla eklem kıkırdağının zarını, eklem sıvısını tendonları ve bağ dokuları sağlıklı, güçlü ve baskıya maruz kalan etkilerde koruma görevine sahiptir. Kıkırdak zarında, dokusundaki damarlarda, eklem sıvılarında Tip 1 kolajen mevcuttur ve kıkırdağın deformasyonunu önler. Özellikle performatik veya sık yapılan spor sonrası oluşan kasılmaları, ağrı ve ödemleri hatta yırtıkları onarma görevi görür.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kıkırdak_doku
https://www.vitaldermo.com/sporcular-neden-kolajen-aliyor.html
https://www.vitaldermo.com/spor-ve-collagen-vital.html
https://www.vitaldermo.com/kolajenin-eklem-kas-kemik-dokuda-etkileri.html
https://www.vitaldermo.com/kolajen-ile-yirtik-bir-kas-nasil-iyilestirilir.html
https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/Sport&Muscle-Recovery.pdf

Kadınlarda yaşlanmaya bağlı veya genetik sebeplerden menopoz bir hormonel değişimdir. Bu dönemde alınan kilolar, ağırlaşan vücut , sıcak basmaları, terlemeler değişen metabolizma rahatsız edici olabilir. Pre-menopoz yani menopoz öncesi oluşan bu değişimi kolay atlatabilmek, vücudu bu sürece hazırlayabilmek ve besin değeri olan bir gıda takviyesi ve onarıcı özellikteki kolajen desteği önemlidir. Sadece bunlar değil cildin nem ve elastikiyet kaybı, eklem ağrıları ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da bu süreçte gözlenen belirtilerdir.

https://www.vitaldermo.com/kolajen-ve-menopoz.html

Kolajen bir proteindir, fibroblast hücrelerinde sentezlenir ve genel yapının oluşmasını, onarılmasını ve yenilenmesini sağlar. Collagen Vital ‘in hidrolize kolajen peptitleri sayesinde tokluk hissi hissedilir ve besin ve vitamin değeri yüksek içerikleri ile diyete destek sağlar. Kas kütlesini güçlendirerek yağlı kütleyi parçalar ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Bizim ürünlerimiz yüksek oranda ve 1 saat içinde emilir, kana karışır ve ilgili bölgeye ulaşır, sağlıklı kilonuzu korumanızı veya sağlıklı kiloya ulaşmanıza yardımcı olur. Toksik maddeleri attırarak da vücudunuzun detoksifikiye olmasına yardımcı olur.

https://www.vitaldermo.com/kolajenin-suphe-goturmeyen-zayiflama-ve-detoks-ozellikleri.html
https://www.vitaldermo.com/araliklik-oruc-ise-yariyor-mu.html

Collagen Vital’in en temel ayırıcı özelliği kendi kolajenini kendisi üretmesidir, laboratuvar ortamında, klinik testlerden geçirilerek üretilen Hidrolize Kolajen Peptitler, patenti alınmış formüllere sahiptir. Dolayısıyla insan matriksine en yakın şekliyle formüle edilir, Prolin, Lizin ve Glisin aminoasitlerinin yoğun olarak kullanıldığı patentli formüllerimiz ve 2000 dalton ağırlığı ile ufak partiküler yapısı sayesinde biyoyararlanım çok hızlı gerçekleşir. Ürün içildikten 1 saat sonra 95% oranında emilime karışır.

Bir başka önemli fark dozajdır. Ürünlerin içindeki yüksek dozaj saf marin kolajen ile onarmayı hedefleriz. Kolajen desteği ile ilgili bölgede kolajen eksikliğinden dolayı oluşan yapısal değişime çözüm sunmaya çalışırız.

Ayrıca kolajenlerimizi balığın sadece pullu derisinden elde ederiz, bunun sebebi de kolajenin saflık derecesinin deride en yüksek olmasıdır, kemiğinden veya dokusundan kolajen elde etmeyiz.

AB standartlarına uygun, ISO 22000 kalite güvencesi ile üretim yaparız, el değmeden, hava ile temas etmeden tek kullanımlık saşelerde, ekolojik dengeye de saygı esasında geri dönüştürülebilir paketlerde sunarız.

Fransız Sağlık Bakanlığı’ndan alınan Clean Label Sertifikası ürünlerin içeriğinde hiçbir kimyasal katkı maddesi bulunmadığı, şeker, laktoz, glükoz, endokrin bozucu ve GDO içermediği anlamına gelir. Ayrıca ürünlerin içeriğinde 5’ten fazla bitkisel etken madde kullanılmaz, bunun sebebi de alerjik reaksiyon oluşturma riskini ortadan kaldırmak içindir.

Collagen Vital ürünleri Tip 1 ve Tip 3 kolajen içerir. Vücudumuzun %90’ındaki kolajen Tip 1 ve Tip 3 kolajendir. Geriye kalan %10’luk kısım 22-23 çeşit kolajenin toplamıdır.

FDA (Food and Drug Administration) tanımına göre Fonksiyonel Gıda Takviyelerinin 4 temel ayırıcı özelliği vardır: 1. Besin Değeri 2. Tedavi edici ve Onarıcı özelliği; 3. İlaç veya hap formunda olmamaları ve 4. Bilimsel Kanıtlar ile tüketiciye bilgi verilmesi.

Collagen Vital ürünleri Fonksiyonel Gıda Takviyeleridir.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1186385

Tüm Collagen Vital ürünleri toz formda, günlük tek kullanımlık, hava ile temas etmeyen saşelerdedir.

Toz formda olmasının sebebi en yüksek dozaja sahip ürün olmasındandır, içeriğinde hiçbir kimyasal yoktur ve bağırsaktan emilimi gerçekleşir. Toz haldeki ürünlerimiz hidrolize edildikten sonra kurutulur ve en hafif ve küçük partiküller halinde paketlenir.

https://www.vitaldermo.com/collagen-vital-power-nasıl-icilmeli.html

Collagen Vital Power Bütüncül Onarım hedefler. Özellikle 40+ sonrası için önemli bir destektir. Cild, saç, tırnak, eklem ve bağ doku için formüle edilmiştir.

İçeriğinde net 9756 mg/10.000mg saf balık kolajen vardır.

https://www.vitaldermo.com/collagen-vital-power-nasıl-icilmeli.html
https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/Joint-Health-CR.pdf
https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/Sport&Muscle-Recovery.pdf

Collagen Vital MNC&DTX diyete destek bir üründür. yağ yakıcı, ödem attırıcı, selülit ile savaşan ve tokluk hissi yaratan etken katkı maddeleri ile kilo vermek, sıkılaşmak ve ödem atmak isteyenlere yönelik formüle edilmiştir.

İçeriğinde net 8000 mg/10.000 mg saf balık kolajen vardır.

https://www.vitaldermo.com/kolajenin-suphe-goturmeyen-zayiflama-ve-detoks-ozellikleri.html

Collagen Vital Beaute’ Cildin kolajen kaybı sonucu ihtiyacı olan nem, elastikiyet kaybı, lekelenmeler ve ince çizgiler için formüle edildi. Destek kür olarak da kullanılabilir, aylık kür olarak da, kişinin yaşına ve ihtiyacına yönelik önerilebilir.

İçeriğinde net 8000 mg/10.000 mg saf balık kolajen vardır.

https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/Skin-Health.pdf
https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/Oral-Intake.pdf
https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/Effects-of-collagen-tripeptide-supplement-on-skin-properties.pdf
https://www.vitaldermo.com/assets/images/blog/klinik-raporlar/J-Clin-Aesthet-Dermatol.pdf

Collagen Vital Immunite’ Bağışıklık ve Sindirim Sistemine destek bir üründür. Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan nezle, grip, soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonları baskılamak amaçlı formüle edilmiştir.

İçeriğinde net 8000 mg/10.000 mg saf balık kolajen vardır.

COLLAGEN VITAL’İN TÜM ÜRÜNLERİ 10.000MG’DIR.
https://www.vitaldermo.com/hangi-kolajen-hangi-kullanim-icin.html

Bizim ürünlerimiz fonksiyonel gıda takviyeleridir ve kişinin yaşına ve ihtiyacına yönelik olarak kişiye özel kombin kür yapılabilirler.

Örneğin 40+ bir danışan için Collagen Vital Power mutlaka kullanılmalıdır ancak kişinin diyetine veya kilo verme sürecine de destek bir beklentisi varsa Power ve DTX kombin kür yapılabilir.

veya diğer tüm ürünleri birbiriyle kombin yapabilirler sadece günde 1 saşe kullanılması yeterli olacaktır, ister ardışık günlerde isterse de birbirini takip eden aylarda kullanabilirler.

En önemli kıstas önce yaş sonra ihtiyacınızın ne yönde olduğudur.

Bağımsız Bilim Kurulu bir danışma kuruludur, alanında uzman doktorlardan ve bilim adamlarından oluşur. İçerikler üretilirken, formüller oluşturulurken onların derin bilgilerinden yararlanılır. Daha sonrası için de kullanıcılarımızın da şahsen danışabilecekleri, rahatsızlıklarıyla ilgili bilgi alabilecekleri, farklı uzmanlıklara sahip hekimlerimiz ile siz sevgili tüketicimizin yanındayız.

https://www.vitaldermo.com/hakkimizda.html

Hamileler, Emzirenler ve Kanser tedavisi görenlerin mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarını tavsiye ederiz.