Kolajen, Cilt ve Uyku

Kolajen, Cilt ve Uyku

10 gramlık saf deniz kolajeni, Collagen Vital Power, size, uyku üzerinde etkisi kanıtlanmış yüksek Glisin dozunu sağlıyor.

Sağlığına ve zindeliğine önem verenler için uyku, diyet ve spor kadar önemlidir. Ne yazık ki Fransız halkının %70'i uyku bozukluğundan şikayet ediyor, özellikle de menopoza giren kadınların çoğunluğu uykuya dalma ve kesintisiz uyuma sorunları yaşıyor.

Araştırmalar bize uykunun sağlığın yanı sıra ruh halini, kiloyu ve özellikle de cildi her düzeyde etkilediğini göstermiştir.

Uyku neden cildi etkiler?

Artık hücre aktivitesinin ve bölünmesinin geceleri çok daha önemli olduğunu biliyoruz. Gece yarısı ile sabah 3 arasındaki bu saatler cildinizin yenilenmesi için en elverişli saatlerdir. Gerçekte cildiniz gece boyunca günün verdiği hasarı onarmak için kendini savunma durumuna sokar: Ciltte oksidasyon, iltihaplanma vb.

Uyku sırasında kolajeni yeniden üreterek cildiniz kendini detoksifiye eder, oksijenlendirir, yeniler, rahatlatır.

Gençken, iyi bir uykuyla gece gerçekten canlandırıcı ve onarıcıdır.

Ne yazık ki yaşlandıkça, kendinizi yenilemek için uykunuza müdahale etmeniz gerekiyor yani cildinize aktif maddeler ve özellikle dermisi yeniden yapılandırmak için kolajen vermeniz gerekiyor. Uykusuzluk sizi yaşlandırır. Proteinler zarar görür. Oksidatif stresi önlemek için bunların üretiminin yeniden uyarılması gerekir.

Collagen Vital Beauté/yi Keşfedin →

Uykunun cildi onarmasına yardımcı olacak çözüm nedir?

Yatmadan önce gıda takviyesi olarak alınan hidrolize deniz kolajeni, hücrelerinizin üretimini yeniden uyarmanıza ve cildinizin kalitesini kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Her şeyden önce, yağ kaybı, cilt sarkması ve derin kırışıklıklar gibi menopoz sonrası sıkıntılardan kaçınmanıza olanak tanır. Aslında düzenli dozlarda alınan 10 gram deniz kolajeni, üretken hücrelerinizi güçlendirerek cildinizin yapısını onarır. Kolajen gıda takviyenizi akşam alarak “altın saatlerden” faydalanırsınız. Kolajeniniz tüm cilt yenilenmenizde çok daha etkili olur.

Hidrolize deniz kolajeni cildin hacmi, yapısı ve kalitesi gibi yaşlanmanın tüm boyutlarını tedavi edecektir. Kolajen cildi tekrar şekillendirmek ve canlandırmak için yeniden yapılanmada vücudun yapı taşı proteinidir.

Collagen Vital Ürünlerini Keşfedin →

Hidrolize kolajen uykunuz için neden iyidir?

Uyku genel refahımız, sağlığımız ve yaşam kalitemiz için gereklidir. Ne yazık ki birçok insan uykusuzluk veya uyku bozuklukları gibi uyku sorunları yaşıyor. Fransa Halk Sağlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her 3 kişiden biri uyku bozukluklarından yakınıyor.

Bu, sadece Fransa'da yaklaşık 22 milyon insan demektir. Uyku sorunlarının şiddetinin ve süresinin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak önemlidir. Neyse ki uyku kalitesini artırmaya yönelik birçok doğal çözüm var ve bunlardan biri de hidrolize kolajenin kullanılmasıdır. Bu yazıda hidrolize deniz kolajeninin uyku için faydalarını işleyeceğiz.

Kolajen, Cilt ve Uyku

Hidrolize deniz kolajeni kürü, dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Glisin, kaliteli uyku için gerekli olan, kolajenin içerdiği bir molekül

Glisin, vücudumuzda bulunan kolajenin bileşiminin bir parçası olan bir amino asittir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleriyle bilinir. Glisin uykuya dalma sürenizi kısaltmaya ve genel uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir.

Çok sayıda bilimsel çalışma yatmadan önce alınan 3 g'lık bir dozla, glisinin faydalarını göstermiştir :

⦁ Onarıcı uyku evresinin başlangıcını hızlandırarak uyku kalitesini artırır (1) (2)
⦁ Daha önce uykudan mahrum kalındığında azalan konsantrasyonu, duyarlılığı ve hafızayı iyileştirir ve geliştirir (3)
⦁ Uyku eksikliğine bağlı yorgunluğu azaltır

Kolajen molekülünün bileşiminde yer alan amino asitlerden biri olan glisin takviyesi neden gereklidir ?

Metabolizmamız, günlük gıda alımımızın bize sağlayabileceğinden daha fazla glisin yakar. Bu nedenle sürekli Glisin eksikliği yaşarız.

Bu nedenle bilim adamları Glisin'i yarı esansiyel bir amino asit, yani vücutta üretilebilen, ancak gereksinimleri yalnızca besin alımımızla elde etmemize yardımcı olamayacak kadar yüksek olan bir amino asit olarak sınıflandırırlar. Bu nedenle Glisin eksikliğinin sağlığımız üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır(4).

İşte bunun çözümü için gıda takviyesi formunda dışarıdan alabileceğimiz bir katkıya ihtiyacımız var.

İyi haber, glisin, vücudumuzun ve cildimizin yapısını, direncini ve elastikiyetini sağlayan, bağ dokularımızın gerçek omurgası olan kendi öz kolajenimizi oluşturan amino asitlerden biridir. Bu nedenle endojen kolajenimizde glisin bulabiliriz.

Sorun şu ki endojen kolajenimizi yaş aldıkça ve yaşlandıkça kaybediyoruz.

Bu nedenle kolajenimizi yenilemek ve aynı zamanda onun bir parçası olan glisini tamamlamak için kendimizi hidrolize doğal deniz kolajeni içeren bir gıda takviyesi ile takviye etmeliyiz.

Doğal hidrolize deniz kolajeninin uyku üzerindeki etkileri

Hidrolize deniz kolajenimiz (doğal hidrolize deniz kolajeni hakkındaki ayrıntılı makalemize bakın →) yaklaşık %20 ila %30 konsantrasyonuyla Glisin açısından çok zengindir; oysa yediğimiz et ve balıkta bulunan proteinler ise yalnızca %4 Glisin içerir.

Ek olarak hidrolize kolajen, uyku-uyanıklık döngümüzü düzenlemek için gerekli olan bir hormon olan melatonin üretimini destekler.

Birçok çalışma, hidrolize kolajenin düzenli tüketiminin Glisin konsantrasyonu sayesinde uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

Birçok çalışma, hidrolize kolajenin düzenli tüketiminin Glisin konsantrasyonu sayesinde uyku kalitesi üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

10 gr saf deniz kolajeni içeriği ile Collagen Vital Ürünlerini Keşfedin → size uyku üzerinde etkisi kanıtlanmış Glisin dozunu getiriyor.

Hidrolize Deniz Kolajenini Uyku Rutininize Nasıl Dahil Edebilirsiniz ?

Hidrolize doğal deniz kolajenini uyku rutininize dahil etmenin birçok yolu vardır.

Yeterli miktarda Glisin dozunu alabilmeniz ve hijyenik açıdan kusursuz bir ürün olması açısından tekli saşelerde yüksek dozda toz gıda takviyesi şeklinde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yatmadan yaklaşık bir saat önce veya akşam yemeğiyle birlikte tüketebilirsiniz.

Vücudunuzun etkili bir şekilde emebilmesi ve tedavide kullanabilmesi için mükemmel asimilasyona sahip kaliteli kolajen ürünlerini seçmek çok önemlidir → seçtiğiniz kolajenin kalıcı bir etkisi olmalıdır.

Ayrıca hidrolize kolajen takviyenizi, yatmadan önce rahatlatıcı bir deneyim haline getirmek için rutininize, gevşetici bir bitki çayı gibi, sıcak içecekler de ekleyebilirsiniz.

Son olarak akşam kolajen takviyenizi ve bitki çayı rutininizi tamamlamak için pencerenizi açıp biraz rahatlama ve nefes egzersizleri yaparak uykuya elverişli bir atmosfer yaratabilirsiniz

Elbette uykuya dalmanın en kritik anında sizi rahatsız etmemesi için cep telefonunuzu kapatmayı veya sessiz veya uçak moduna almayı da unutmayın.

Bilimsel çalışmaların referansları / Références des études scientifiques:

(1) Bannai M1, Kawai N. New therapeutic strategy for amino acid medicine: glycine improves the quality of sleep. J Pharmacol Sci. 2012;118(2):145-8.

(2 Yamadera, W., Ingawa, K., Chiba, S., Bannai, M., Takahashi, M. and Nakayama, K. (2007), Glycine ingestion improves subjective sleep quality in human volunteers, correlating with polysomnographic changes. Sleep and Biological Rhythms, 5: 126–131.

(3) Bannai M1, Kawai N, Ono K, Nakahara K, Murakami N. The effects of glycine on subjective daytime performance in partially sleep-restricted healthy volunteers. Front Neurol. 2012 Apr 18;3:61.

(4) Meléndez-Hevia E1, De Paz-Lugo P, Cornish-Bowden A, Cárdenas ML. A weak link in metabolism: the metabolic capacity for glycine biosynthesis does not satisfy the need for collagen synthesis. J Biosci. 2009 Dec;34(6):853-72.