Céline, Gazeteci, Deniz Kolajeninin Yararları Hakkında Araştırmalarını Aktarıyor

Céline, Gazeteci, Deniz Kolajeninin Yararları Hakkında Araştırmalarını Aktarıyor

Güzellik uzmanı köşe yazarı Céline, Fransa'nın her yerindeki güzellik uzmanlarıyla görüştükten sonra bize deniz kolajeniyle ilgili araştırmalarını aktarıyor.

Güzellik uzmanı Céline, güzel bir cilde sahip olmakla ilgili tavsiyelerini almak için Fransa'nın her yerindeki spa'larda, estetik kliniklerinde, güzellik merkezlerinde estetik cerrahlarla, plastik cerrahlarla ve aynı zamanda birçok güzellik uzmanıyla sık sık bir araya geliyorum. Hemen hepsi yaşlanma karşıtı en önemli 3 bileşenin Kolajen, Hyaluronik Asit ve C Vitamini olduğu konusunda hemfikir.

Kolajen, proteinlerin en iyisi

Bugün sizlere kolajen peptitlerden ve bunların vücuda ve sağlığa olan faydalarından, aynı zamanda cildin güzelliğine ve selülit, çatlaklar, sivilce, kızarıklık gibi cilt problemlerinde cildin kalitesinin iyileştirilmesine dair gördüklerimden bahsetmek istiyorum. Bunların yanı sıra saç ve tırnak sağlığına etkisinden de bahsediyor olacağım.

Daha sonra kişisel deneyimimi ve güzellik rutinimde benimsediğim deniz kolajenini sizlerle paylaşacağım.

Neden Kolajen Almalıyız?

Bunu yapmak için, bir dizi içilebilir kolajeni tüm formlarında test ettim: İnternette, eczanelerde, mağazalarda veya enstitülerde, spa'larda veya estetik kliniklerde yani piyasada bulunan farklı markalardan kapsüller, tabletler, içilebilir shotlar, tozlar, sakızlar vb. 

Neden kolajen içmelisiniz?

Aslında vücudun ve dermisin ana proteini olan, %80'ini oluşturur, kolajen organizmamızın içindedir. Kıkırdak, kemik, dermis gibi bağ dokularının bileşenidir. Yaşla birlikte sahip olduğunuz veya kaybettiğinizi geliştirmek veya güçlendirmek için takviye şeklinde almak iyi bir fikir gibi görünüyor.

Peki neden kolajeni besin takviyesi olarak almalısınız?

Profesyoneller, iyi dozda kolajen takviyesinin aşağıdaki faydaları konusunda hemfikirler:

• dermisi korur, yeniden dengeler ve yapılandırır
⦁ epidermisi, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltarak dolgunlaştırır ve yumuşatır, çatlakları kapatır
⦁ iltihabı azaltır ve cildin iyileşmesine yardımcı olur.
⦁ saç ve tırnakları kuvvetlendirir
⦁ kasları destekler, kıkırdağı güçlendirir

Yani gençliği koruyabilen veya yaşlanma etkilerini kolayca azaltabilen bir proteindir.

Gençlik proteininin şifresinin çözülmesi:

Piyasada kolajen hangi formda bulunabilir?

Piyasada her türlü kolajeni bulmak mümkün. Son zamanlarda besin takviyesi markalarının kolajen sakızlarına ve eğlenceli kolajen şekerlerine yöneldiğini görüyoruz.

Bazıları ise, gerçek olmadığı halde vegan kolajenden bahsetmeyi tercih ediyor (kolajen, sığır, domuz, tavuk veya balıktan elde edilen bir hayvansal proteindir). Aslında kolajen olmayan bitkisel güçlendiriciler ve proteinin daha az işlevsel peptitlerini kullanıyorlar. Bununla birlikte, sakızlar eğlenceli ama ticari ve çok piyasa işi.

Birçok besin takviyesi markası ise kapsül sunmayı tercih ediyor. Bunun makul fiyatlı bir seçenek olma avantajı vardır. Cinsi sığır, domuz veya balık olabilir. Deniz kolajeninden yapılmışlarsa bu durum genellikle kutunun üzerinde belirtilir, diğer menşeli ürünlerde durum böyle değildir.

Sorun şu ki, etkili bir doza sahip olmak için yeterli gramaja ulaşmak istiyorsanız günde 8 ila 10 kapsül almanız gerekir. Ben şahsen orada takılıyorum çünkü bunu çok anlamsız buluyorum.

Bazı markalar tüplerde, içilebilir formda sunmayı tercih ediyor. Çok moda ve oldukça hoş. Birçok markayı kullandım. Fiyatı genellikle yüksek ancak gramajı günlük gerekli kolajen proteini sağlama vaadini yerine getiriyor. Genellikle 10 veya 15'li paketler halinde satışs sunulur, nadiren de 1 aylık . Sorun şu ki, bu ürünlerin sıvı formda shot olarak satılması için kimyasallarla bağlanması gerekmektedir. Bu nedenle kimyasal elementler içerirler ve tamamen temiz değildirler.

Ne tip kolajen kulanmalı?

İnsan vücudunda 28 tip kolajen vardır ama bunun %90'dan fazlasını Tip 1 kolajen oluşturur.

Tip 1 ve tip 3 kolajen içeren bir formül size iyi bir takviye sağlayacaktır. Bazı markalar kıkırdaklarda daha fazla bulunduğu için tip 2'yi de ekler ama tip 1 tüm vücudun yapıtaşı ana kolajeni olduğundan ona odaklanmak daha doğru çünkü tip 1 kolajen gerçekten de vücudunuzun tüm dokularında bulunmaktadır.

Saçlarınız, tırnaklarınız, cildiniz, kıkırdaklarınız, kaslarınız, kemikleriniz ve sayamadıklarım size teşekkür edecek!

İçilebilir kolajen tozları? baştan uca en iyi çözüm (meilleure galénique)

Kolajenlerin toz formda olanlarına gelirsek...bu bana gerekli dozajı yakalamak için en iyi çözüm gibi görünüyor. Aslında birçok gıda takviyesi markası artık size 5g, 8g veya 10g'lık dökme kavanozlar veya paketler sunabiliyor. Ancak internette başvurulabilecek klinik çalışmalar, aldığınız kolajen takviyesinin etkili olabilmesi için proteinlerinin dozajının ve konsantrasyonunun önemli olduğunu göstermekte ve kanıtlamaktadır. Bir güzellik uzmanı olarak, bir ürünün hijyeni ve temizliği benim için çok önemli olduğundan, bakteri oluşumunu ve havayla temas ettiğinde ürünün bozulmasını önlemek için hava ve su geçirmeyen tek kullanımlık saşelerde olanları tercih ediyorum.

Bu şekilde olan sığır, domuz ya da deniz kökenli kolajen tozlarını sunan markaları da bulabilirsiniz.

Çevrem ve kişisel tercihlerim göz önüne alındığında doğal olarak balığın solungaçlar, kıkırdak veya derisinden yapılabilen deniz kolajenlerine yöneldim.

İşte deniz kolajeniyle ilgili görüşlerim

Burada da deniz kolajen tozları sunan birçok marka besin takviyesini test ettim.

Aslında bu referanslar ve öneriler labirentinde dertlerim henüz bitmemişti.

Bu nedenle araştırmalarımın ardından size fikrimi ve tavsiyelerimi sunacağım.

Belgelerle, birçok markayı, üretimleri, seçimleri, teknikleri konusunda sorgulamaya, anlayıp bana en uygun olanı bulmaya çalıştım.

Yazıyı gereksiz yere uzatmamak için anladıklarımı özetliyorum;

Kolajenin etkinliği birkaç temel faktöre bağlıdır:

Dozajın önemli olduğunu zaten anlamıştım ve bunu size yazının başında anlatmıştım.

Daha sonra deniz kolajeninin balık derisinden üretilmesi gerektiğini anladım çünkü insan vücudunun matrisine en yakın kolajen balıktan elde edilir ama %100 saf kolajen sadece balığın derisinde bulunmakta. Solungaçlar ve kıkırdakların yapısında başka amino asitler bulunur bu nedenle bu bölgelerden saf kolajen proteini elde edemezsiniz.

Hidrolize deniz kolajeni neden en iyisidir?

İşlerin daha teknik hale geldiği nokta burasıdır: Verimli olabilmesi için kolajenin hidrolize edilmesi, yani kolajen peptitlerine (vücut tarafından asimile edilebilmeleri için kolajen örgüsünün küçük parçaları) kesilmesi gerekir. 1980'lerde bu kolajen molekülünü zaten biliyorduk ancak onu vücudumuza girecek kadar küçültecek şekilde nasıl işleyeceğimizi bilmiyorduk.

Doğru anladınız, yalnızca hidrolize kolajenler dermisinizde etkili olabilecek kadar küçüktür. İdeal olanı 2000 Dalton civarında bir boyuttur.

Özetliyorum: 10g dozaj, hidrolize deniz kolajen biyopeptitleri.

Zaten bu noktada, ortalamadan çok daha fazlasını biliyorsunuz.

Peki en iyi kolajenleri kim sunuyor?

Birçok gıda takviyesi markalasının size bu esafta kolajen sunma olasılığı çok düşüktür çünkü deniz kolajen hidrolizat tozunun üretimi daha zordur ve yüksek dozaj, nihai ürünün üretiminde ek bir maliyete yol açar. Çok az sayıda iyi marka bu özelliklerde etkili ürünler sunmayı benimser.

Saptamalarımın bittiğini sanıyordum ama aslında yanılmışım.

Daha kaliteli bir kolajene sahip olmak için hücreleriniz üzerinde bir sinyal etkisine ihtiyacınız var, böylece kendi kolajeninizi kendi başınıza üretebilirsiniz. Bu, molekülün di ve tri-peptidler arasındaki kolajen dizisinde çok hassas yerlerden kesilmesi sayesinde vücudunuz tarafından hızlı bir şekilde asimile edilecek kolajen biyopeptitlerini toz formunda sunan Vita Recherche Laboratuvarı'nın uzmanlığıdır. Bu bilgi birikimi ve optimal formül, tıp dünyasının çok aradığı sinyal etkisini elde etmelerine olanak tanır.

Dolayısıyla kesin asimilasyon ve biyoyaralanım "know-how"ı kolajen gıda takviyesinin etkinliğine üstün bir kalite kazandırır.

İşte bu kadar, artık piyasada nelerin sunulduğunu ve neyi-neden seçebileceğinizi biliyorsunuz.

Şimdi size cilt için kolajen hakkındaki fikrimi söylemek istiyorum.

Kolajenin cilde, saça ve tırnaklara faydaları nelerdir?

Daha iyi cevap verebilmek için estetik doktorlarını, laboratuvarları sorguladım. işte dönüşüm:

Yukarıda da söylediğim gibi kolajen proteini dermisin %80'ini oluşturur. Bu nedenle cildin yapısı, sağlığı ve bakımı için kaçınılmazdır.

Dermis vücudun içinde olmasına ve dolayısıyla dışarıdan görünmemesine rağmen yine de diğer katmanları destekleyen derinin temelidir. Dermisi korumak, evinizin temel duvarını korumaya benzer; epidermis, temel duvarınızın yüzeyini süsleyen bir sıvaya benzetilebilir.

Evinizin duvarında çatlak yoksa uzun vadede evinizde su hasarı oluşmaz. Buna karşılık, eğer dermisiniz yoğun ve sağlıklıysa, epidermisiniz de dolgunlaşacak ve sıkılaşacak, cildinize parlaklık katacaktır.

Bu karşılaştırmayı anladıysanız her şeyi anlamışsınız demektir.

Birkaç açıklama daha:

Kolajen peptidleri, doğal olarak ağına gelen hyaluronik asidi daha iyi tutmak için dermisinizin yapısal ağını sıkı tutmasını sağlayacaktır. Böylece dermis güçlenerek cildinizin elastikiyetini yeniden kazanmasını ve dolgunlaşmasını sağlayacaktır. Yeniden yoğunlaşan dermis sıkılaşacak ve böylece epidermisin kırışıklıkları ve ince çizgileri kaybolacaktır.

Kolajen bakımından yeniden güçlenen dermisin cildiniz üzerinde başka etkileri de olacaktır. Gerçekten de kolajen peptitler cildinizin yeniden yoluna girmesini sağlayacak, derinlemesine dönüşümünü geliştirecek, dengesini yeniden sağlayacak ve kalitesini güvence altına alacaktır. Bu nedenle, birçok laboratuvar bana, doğal formüllü kolajeni 3 ay boyunca düzenli olarak arka arkaya alan bir kişinin, portakal kabuğu derisi veya selülitleri üzerinde şaşırtıcı sonuçlar elde edeceğini söyledi. Aynı zamanda tırnaklar da sertleşecek, kırılmalar azalacak, saçlar kafa derisine daha iyi tutunduğu için daha az dökülecek ve kırılmayacak.

Kolajenin aynı zamanda anti-inflamatuar rolü de vardır ve bu sayede cildi akne, sedef hastalığı veya egzama gibi cilt hastalıklarına bağlı hormonal bozukluklardan kaynaklanan sorunlara karşı da korur. Kolajen proteini vücudun tamamında bulunduğundan eklemleri ve iltihaplanan diğer kısımlarını da korur.

Özet olarak, tıp ve estetik mesleğinin kabul ettiği 3 anti-aging bileşeninden biri olan bu proteini tavsiye ediyorum.

Güzellik rutinimdeki kişisel kolajen deneyimim

Tahmin edebileceğiniz gibi birçok laboratuvar ve gıda takviyesi markası bana başvurdu, ama yalnızca birini seçtim çünkü cildimde diğer ürünlere göre daha ikna edici sonuçlar gördüm.

Bu laboratuvar, yukarıda bahsettiğim Vita Recherche.

Çevresel girişimlerinde hoşuma giden şeyler;

Ürüne yaklaşımları hoşuma gitti, kişinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış formüller sunmak. Ana ürün bütüncül gıda takviyesi yanına bir cilt-güzellik kolajeni, bir diğeri zayıflamak için, bir diğeri saç için vb.

Daha sonra denizcilik dünyasına katkıları: balık derisi gibi kullanılmayan veya yanlış kullanılan yan ürünleri kullanmak, sorumlu balıkçılıkla verimli bir döngü oluşturmak. Made in France'ı öncelik haline getirmek ve yalnızca organik, doğal, hiçbir şekilde kimyasal girdi içermeyen temiz etiketli ürünler üretmek yönündeki sürekli arzuları.

Besleyici okyanuslara daha fazla saygı gösterilmesi için denizlerin temizlenmesine ve mercanların yeniden oluşmasına katkıda bulunulmasına yardımcı olmak.

Cildimde neler fark ettim

Kolajen kürü öncesi / sonrası

Vita Recherche'nin bana tavsiye ettiği gibi, Collagen Vital Power'ı 3 ay boyunca günlük olarak kullandım ve sonrasında dönüşümlü olarak günaşırı Collagen Vital Beauté aldım.

Bu benim için sürpriz değildi: cildim tam anlamıyla değişti!

Aslında, önce yüzümün ovalinin daha sıkılaştığını ve yeniden çizildiğini hissettim, ardından yüzümün teninin kalitesini hissettim: bir süre sonra stres kaynaklı kızarıklık, sivilce, uçuk kalmadı. Uylukların iç kısmında ve kalça alt kısmındaki selülitlerim belirsizleşti. Sonuçta cildim yeniden yoğunlaştı.

38 yaşındayım, yüzümde ince çizgilerim var ve ofis arkadaşlarım sürekli yüzüme ne yaptığımı soruyor. Onların bu tepkisi beni içten içe güldürdü.

Bütçe nedeniyle tüm yıl boyunca sürekli bir kür karşılayamasam bile, faydalarını göz önüne aldığımda yılda bir veya iki kez bana gerçekçi görünüyor.

Umarım fikirlerimi sunarken sizi kolajenin faydaları konusunda biraz daha iyi bilgilendirmişimdir.